دسته‌بندی نشده

پشت پرده کلاه اشپزی آقای سراشپز

پشت پرده کلاه سراشپز

پشت پرده کلاه اشپزی آقای سراشپز

 

کلاه آشپزی یکی از اصلی ترین ملزومات یک سراشپز است که محبوب ترین و استاندارترین بخش های لباس یک سراشپز هست . در واقع کلاه اشپزی امروزه در تمام جهان بعنوان نماد سراشپز و اشپزی نمایان شده است . ولی هیچکس تا حالا به این فکر نکرده که این کلاه از کجا آمده و داستان پشت این مدل چی هست .

 

شما چی ؟ شما تا حالا به این دقت کردید که چرا کلاه سراشپز این شکلی هست ؟

 

بریم ببینیم گدشته این کلاه آقای سراشپز ما چطوری بوده ……

 

 

منشاه تاریخی پیدایش کلاه سراشپز دارای 2 تا روایت مختلف هست که خدمتتون عرض میکنم

 

1- روایت اول : در روایت اول گفته میشه زمانی که عده ای از سراشپز های یونانی دوره بیزانس در حدود 146 سال پیش از میلاد مسیخکه در حال فرار و پناه بردن به صومعه بودن این مدل کلاه را مرسوم کردند

2- روایت دوم : در افسانه ای اماده که اشپز شخصی شارل تالیران ،که در سال 1815 نخست وزیر فرانسه بود اعتقاد بر این داشته که سفید جز رنگ های بهداشتی است به همین خاطر کلاه را سفید انتخاب کردند

پشت پرده کلاه اشپزی

کلاه پفی جزوی یکی از بخش مهم لباس سراشپز میباشد که امروزه بعنوان نماد سراشپز و اشپزی در جهان شناخته شده است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

داستان کلاه اقای سراشپز به همینجا ختم نمیشه و کلی حرف داره برای خودش . ار چین های کم و زیاد دور کلاه گرفته تا ارتفاع خود کلاه کلی معنی برای خودش داره که خدمتتون میگم.اول از همه با چین های دور کلاه شروع میکنم به گفتن .و بعدش میریم سراغ بلندی و کوچیک بودن ارتفاع کلاه سراشپز.

پشت پرده کلاه اشپزی آقای سراشپز

حتما چین های دور کلاه پفی ها رو دیدید شاید در دید اول به خودتون گفتید خب این یک طرح هست برای متمایز کردن کلاه اشپزی از بقیه کلاه ها . اره این یک دلیل هست اما دلیل مهم تر و اصلی ترش این هست که هر چین ، معادل یک دستورالعمل غذایی مخصوص سراشپز است و سراشپزی که کلاه اش صد چین دارد یعنی 100 دستورالعمل بلد هست .

 

و اما ارتفاع کلاه اشپزی ، در زمان قدیم به این صورت بود که هرچه ارتفاع کلاه بیشتر باشد یعنی اشپز بیشتر میداند به نحوه که سراشپز ماری آنتوان کارمه، یک سرآشپز پیشگام فرانسوی در دهه ۱۸۰۰، کلاهی ۱۸ سانتیمتری بر سر داشت که برای نگه داشتن آن روی سر از مقوا استفاده می‌کرد.امروزه، اغلب سرآشپزها کلاه هایی را می پوشند که فقط 9 تا 12 اینچ بلند هستند. با این حال، ارتفاع کلاه هنوز نقش مهمی دارد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *